Jaka piękna jest w lipcu Warszawa

W piątek 29 lipca br. odbył się program poetycki pt. „Muzyka jak poezja, poezja jak muzyka” w wykonaniu słuchaczy Kursu Wakacyjnego, w reżyserii dr Barbary Janowskiej.  Występ był zwieńczeniem dwunastej edycji Warszawskich Spotkań z Językiem Polskim i Kulturą Polską, w których  udział wzięli uczestnicy z 16 krajów świata.   Temat przewodni  Kursu  to „Jaka piękna jest w lipcu Warszawa” (Julia Hartwig, „Miejskie lato”) – Muzyka w kulturze polskiej.  Przez trzy tygodnie studenci uczestniczyli w lektoratach języka polskiego, wykładach, warsztatach, programach audiowizualnych i projekcjach filmowych. Dla miłośników twórczości polskich poetów odbywały się spotkania z poezją, gdzie pod profesjonalną opieką dr Barbary Janowskiej uczestnicy szlifowali swój warsztat recytatorski. Owocem  ich pracy był wyżej wymieniony występ uświetniający zakończenie kursu i wręczenie świadectw uczestnikom.

Temat muzyczny przewijał się przez cały kurs w różnych formach.  Po raz pierwszy został zaakcentowany podczas wykładu inauguracyjnego pt. „Słownictwo muzyczne we współczesnym języku polskim” prof. dr hab. Elżbiety Sękowskiej. Następnie odbyły się dwa spotkania muzyczne, podczas których dr hab. Szymon Paczkowski z Wydziału Muzykologii UW zapoznał studentów z polską muzyką filmową w Hollywood.  Słuchacze uczestniczyli także w spotkaniu z dr Beatą Michalec, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,  autorką książki o Tekli  z Bądarzewskich Baranowskiej – zapomnianej kompozytorce z XIX wieku, w koncertach muzyki Chopinowskiej w Łazienkach Królewskich, a także odwiedzili Stare Powązki, gdzie razem z przewodnikiem i jednocześnie lektorem dr Ryszardem Michalikiem  wspominali twórców polskiej kultury muzycznej.

Nie zabrakło też spotkań mniej formalnych. Trzeciego dnia kursu odbył się tradycyjny Wieczór Kultur „Mam tak samo jak ty, moje miasto, a w nim…”, na którym studenci prezentowali na żywo i multimedialnie wybrane elementy swojej kultury narodowej. Uczestniczyli także w spacerach organizowanych przez panią Monikę Tlagę – pilota kursu; zwiedzali BUW i okolice uniwersytetu, ogrody królewskie w Wilanowie oraz starą Pragę. W akademiku odbył się również quiz wiedzy o krajach uczestników kursu zorganizowany przez jednego ze studentów – Iona-Michaila Feleę z Mołdawii.

Tegoroczne Warszawskie Spotkania przebiegły w niezwykle przyjaznej, kameralnej  atmosferze, a sami studenci byli bardzo wdzięcznymi uczestnikami zaangażowanymi w naukę języka polskiego i poznawanie polskiej kultury.

Spacer po Łazienkach Królewskich

2Spotkanie z Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy dr Beatą Michalec, autorką książki o kompozytorce Tekli z Bądarzewskich Baranowskiej

5Zakończenie kursu w sali balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich – przemówienie kierownika kursu, dr Barbary Janowskiej

4Spacer po Starej Pradze – warszawskie zoo