Trzeci maja w Chengdu

Poloniści z Uniwersytetu Syczuańskiego w Chengdu uczestniczyli w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Grupa czternastu chińskich studentów, uczących się intensywnie języka polskiego na Uniwersytecie Syczuańskim, wzięła udział w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ceremonia miała miejsce w reprezentacyjnej sali hotelu Shangri-La i została zorganizowana przez tutejszy Konsulat Generalny RP.

Trzeciego maja o godzinie 18.00 zebrali się tam licznie zaproszeni goście, aby uczestniczyć w uroczystym przyjęciu, które otworzyła Konsul Generalny RP Katarzyna Wilkowiecka. Po odegraniu hymnów i przemówieniach wygłoszonych przez chińskich gości i polskich organizatorów nastąpiła część artystyczna zaprezentowana przez studentów pierwszego roku programu Polish+ na Wydziale Języków i Kultur Obcych SCU.

Występ przygotowany pod kierunkiem i opieką Danuty Jelonkiewicz, lektorki języka polskiego, nawiązywał tematycznie do motywu pociągu odjeżdżającego ze stacji Chengdu do Warszawy. To obecnie jeden ze stałych elementów pojawiających się w medialnej promocji chińskiego otwarcia na Europę i programu utworzenia nowego „szlaku jedwabnego” znanego w Chinach jako „One Belt, One Road”. Dlatego też w programie artystycznym studentów znalazł się wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” oraz popularna piosenka „Jedzie pociąg z daleka …”. Istotną rolę w układzie choreograficznym odegrała specjalnie zamówiona chińska czapka kolejarska oraz tablica z napisami Chengdu  i Warszawa. Zawiadowcą odprawiającym pociąg na tej trasie była pochodząca z Hong Kongu studentka Yi Wen Zhang ( Natalia ). Nad sceną widoczny był duży ekran, na którym wyświetlane były teksty recytowane przez studentów przetłumaczone na język chiński.

Po artystycznej recytacji i odśpiewaniu piosenki, studenci zeszli ze sceny nagradzani rzęsistymi brawami, a Konsul osobiście podziękowała każdemu za uświetnienie uroczystości i zaprosiła na przyjęcie gdzie mieli okazję spróbować kilku przygotowanych specjalnie na ten wieczór typowych polskich potraw z bigosem, plackami ziemniaczanymi i kluskami śląskimi na czele. Była to także sposobność do nawiązania kontaktów i rozmów z przedstawicielami świata nauki, mediów i biznesu zaangażowanymi w proces rozwoju kontaktów handlowych i kulturowych z  Polską i krajami Europy środkowej. Późnym wieczorem zakończyło się w odległym Chengdu majowe spotkanie z polską historią i kulturą, które na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

Maj 2018, Syczuański Uniwersytet SCU, Chengdu, ChRL

Mirosław Jelonkiewicz