Dwa nowe granty w programie NAWA

Granty w programie Promocja Języka Polskiego zdobyły pracowniczki Centrum Polonicum, dr Justyna Zych i dr Anna Rabczuk.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki naboru do 6. edycji programu Promocja Języka Polskiego. Spośród osiemnastu wyróżnionych wniosków aż dwa zgłosiły pracowniczki Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum: dr Justyna Zych i dr Anna Rabczuk. Dr Justyna Zych zrealizuje projekt „ReyVarstigur – z Reykjaviku do Warszawy śladami polskiego oświecenia” (spośród 40 nadesłanych propozycji tę NAWA oceniła najlepiej!), a dr Anna Rabczuk – projekt „Polski z Anią – część 3. Filmy edukacyjne do nauki języka polskiego jako obcego”.

Serdecznie gratulujemy!

ReyVarstigur – z Reykjaviku do Warszawy śladami polskiego oświecenia to wieloetapowy, interdyscyplinarny projekt obejmujący różnorodne działania edukacyjne, kulturalne i promocyjne mające na celu wsparcie powstałego w 2023 r. programu Polish Studies na Uniwersytecie Islandzkim, a także zwiększenie prestiżu oraz upowszechnienie kultury polskiej i języka polskiego w Islandii. Jego kierowniczką jest dr Justyna Zych z Centrum Polonicum, a zespół projektowy tworzy 10 osób z Uniwersytetu Warszawskiego i 3 osoby z Uniwersytetu Islandzkiego.

Główny komponent projektu stanowi dwutygodniowa wizyta studyjna w Warszawie grupy 10 osób studiujących z Uniwersytetu Islandzkiego, którym towarzyszyć będzie 2 wykładowców. W planie wizyty są zajęcia z języka polskiego ukierunkowane na komunikację oraz intensywny program kulturalny, w którym uwzględniono m.in. zwiedzanie zabytków i muzeów, spacery tematyczne, warsztaty kulinarne i wycieczkę. Nie zabraknie innowacyjnych metod nauczania, takich jak gra terenowa w aplikacji mobilnej, która zostanie stworzona specjalnie na potrzeby projektu.

Seria filmów „Polski z Anią” na kanale YouTube skierowana jest do osób uczących się języka polskiego jako obcego oraz początkujących nauczycielek i nauczycieli polszczyzny na całym świecie. W filmach omawiane są najważniejsze zagadnienia gramatyczne, z którymi borykają się uczący się polskiego.

Każdy odcinek zawiera wyjaśnienia teoretyczne dr Anny Rabczuk, kierowniczki projektu, z Centrum „Polonicum” oraz część praktyczną, gdzie nowe struktury gramatyczne są prezentowane w naturalnych rozmowach z natywnym użytkownikiem języka. Oglądający mogą liczyć na ciekawe animacje ułatwiające naukę, a dodatkowo do każdego odcinka dołączone będą podsumowania w formie plików do pobrania oraz gry edukacyjne. Nowością w serii będą zapowiedzi odcinków przez uczennice i uczniów z różnych zakątków świata, promujące naukę polskiego na globalną skalę. Projekt zakłada nagranie 12 nowych filmów, poruszających nieomawiane dotychczas tematy w poprzednich seriach nagrań „Polski z Anią”. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z odcinkami nagranymi w pierwszej i drugiej edycji projektu: https://www.youtube.com/channel/UCOJ8InFS6bdCVzsZKIdmK4w.