Centrum Polonicum w mediach

Filmy

Biuro Promocji UW zrealizowało w 2021 roku kilkuminutowy film pt. Polonicum podróż do polszczyzny, poświęcony Centrum Polonicum, z okazji rocznicy 65-lecia istnienia ośrodka. W filmie wypowiadają się m.in. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Dziekan Wydziału Polonistyki oraz dyrekcja Centrum Polonicum.


Polonicum
podróż do polszczyzny

W nagraniu dla Biura Promocji UW dr Justyna Zych prezentuje koncepcję serii wydawniczej Centrum Polonicum pt. „Studia Glottodydaktyczne” oraz jej trzy pierwsze tomy. Nagranie zostało zrealizowane na początku 2021 roku.


Seria wydawnicza „Studia Glottodydaktyczne”

Centrum Polonicum już po raz 64. zorganizowało Wakacyjny Kurs Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców. Jedną z atrakcji była wizyta w skansenie, gdzie prawie 150 osób z całego świata mogło lepiej poznać ludowe tradycje i zwyczaje. Dlaczego warto uczyć się wraz z Polonicum? Sprawdź, jak kurs oceniają jego uczestnicy!

Ucz się języka polskiego z Polonicum UW

Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” każdego roku organizuje w sierpniu Wakacyjny Kurs Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców. Prawie 200 osób z różnych stron świata przyjeżdża na Uniwersytet Warszawski, żeby przez miesiąc uczyć się języka polskiego, a także poznawać polską kulturę i historię.

Polonicum, Uniwersytet Warszawski – kurs dla cudzoziemców

Film zrealizowany na 50 lecie Centrum Polonicum część 1

cześć 2

część 3

Audycje radiowe

W wywiadzie dla anglojęzycznej sekcji Polskiego Radia dr Justyna Zych opowiada o misji Centrum Polonicum – o nauczaniu języka polskiego jako obcego i kultury polskiej oraz promowaniu ich na całym świecie dzięki różnym projektom badawczym i dydaktycznym, a także dzięki współpracy z wieloma uniwersytetami i instytucjami w Polsce i za granicą. 16.02.2021

Learning Polish as A Foreign Language Can Be Fun

https://www.polskieradio.pl/395/9070/Artykul/2680803,Learning-Polish-as-a-foreign-language-can-be-fun

Wywiady

Wywiad udzielony dziennikarce Aleksandrze Rzążewskiej w ramach projektu Wspólny Mianownik 5.0 należącego do Programu Narodowego Centrum Kultury – Ojczysty – dodaj do ulubionych. „Polski po polsku. O tym, czy „pięknie się świecisz” to dobry komplement, o tłumaczeniu sierotki Marysi na koreański, aspekcie czasownika i dogadywaniu się”

http://wspolnymianownik.pl/czytaj.php?s=wywiady&a=anna-rabczuk

 

Wywiad na temat języka polskiego jako obcego w Polskim Radiu, też o Polonicum. „Cudzoziemcy poznają Polskę”. Audycję prowadziła Anna Szpakowska dnia 23.09.2013.

http://www.polskieradio.pl/130/2351/Artykul/938962,Cudzoziemcy-poznaja-Polske

 

Wywiad udzielony przez kilkoro pracowników Polonicum przy okazji kursu sierpniowego Gazecie Wyborczej, dziennikarz Krzysztof Usakiewicz, „Kochanie” jest nielogiczne. Powinno być „kochatak”. Obcokrajowcy uczą się polskiego na Uniwersytecie Warszawskim, 12.09.2017,

http://wyborcza.pl/osiemdziewiec/7,159012,22361067,kochanie-jest-nielogiczne-powinno-byc-kochatak-obcokrajowcy.html

 

Wywiad udzielony Ministerstwu Spraw Zagranicznych, a także portalom: poland.pl i newskitchen.eu z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, 21.02.2019, „Fall in love with Poland and Polish language”

https://newskitchen.eu/2019/02/21/fall-in-love-with-poland-and-polish-language-an-interview-with-dr-anna-rabczuk/