Nagroda Polonicum 2024

 

 

W poniedziałek 25 listopada br. w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego odbyła się uroczystość wręczenia  Nagrody i Wyróżnień Polonicum 2024. Galę uświetniły swoją obecnością Prorektor UW Profesor Ewa Krogulec oraz Dziekana Wydziału Polonistyki Profesor Iwona Kurz. Laureatów przedstawiła gospodyni uroczystości Dyrektor Centrum Polonicum Profesor Katarzyna Dróżdż-Łuszczyk.

Nagroda Polonicum przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie. W tym roku Kapituła Nagrody jednogłośnie przyznała ją Profesorowi Daliborowi Blažinie z Uniwersytetu w Zagrzebiu, wybitnemu badaczowi literatury polskiej, który swoją działalnością przyczynił się do wzmocnienia chorwacko-polskich więzi naukowych. W polu jego badawczych zainteresowań znajduje się literatura polska XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości literackiej Stanisława Ignacego Witkiewicza. Profesor Blažina  ma w swoim dorobku liczne przekłady literatury polskiej na język chorwacki, m.in. dzieła S. I. Witkiewicza, B. Schulza, C. Miłosza, J. Iwaszkiewicza, Z. Herberta, J. Kotta. W nominacji ponadto czytamy, że „wieloletnia praca pedagogiczna Profesora, jego zaangażowanie w naukę potwierdzają, iż jest znakomitym wykładowcą, mentorem, wychowawcą wielu pokoleń chorwackich polonistów, dbającym o rozwój jedynej w Chorwacji Katedry Języka i Literatury Polskiej”.

Kapituła Nagrody zdecydowała o przyznaniu dwóch Wyróżnień: Profesor Nedzie Pintarić Kujundžić z Uniwersytetu w Zagrzebiu oraz Doktorowi Romanowi Madeckiemu z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

Profesor Pintarić Kujundžić to wybitna chorwacka polonistka, autorka takich prac leksykograficznych jak: Słownik polsko-chorwacki, Słownik frazeologiczny chorwacko-serbsko-polski, Polsko-chorwacki słownik gestów, mimiki i postawy ciała. Kapituła Nagrody wyróżniła uczoną za jej wkład w rozwój dyscyplin językoznawczych, leksykografii oraz przekładoznawstwa, a szczególnie w promocję polskiej kultury, języka polskiego oraz literatury wśród Chorwatów.

Doktor Roman Madecki jest kierownikiem Studiów Polskich Seminarium Języków i Literatur Zachodniosłowiańskich w Instytucie Slawistyki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Masaryka w Brnie. W ocenie Kapituły na wyróżnienie zasłużył za działania w odsłanianiu „siły polskiej kultury nie tylko opartej na klasyce polskiej literatury, ale również na skomplikowanych formach językowych w komunikacji we współczesnych mediach”.

Wyróżnienie Specjalne Jego Magnificencji Rektora UW otrzymała Walentyna Korniewa nominowana przez Związek Polaków w Kazachstanie działaczka polonijna, dziennikarka, animatorka kultury w Kazachstanie, prezeska Północno-Kazachstańskiego Centrum Kultury „Kopernik”.