Gala wręczenia Nagrody Polonicum 2023 i Medalu UW
Nagroda Polonicum przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w krzewieniu języka polskiego oraz wiedzy o polskiej kulturze i historii na świecie. W tym roku Kapituła Nagrody jednogłośnie przyznała ją Profesorowi Władysławowi T. Miodunce z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W nominacji czytamy, że zasługi Profesora w promowaniu kultury polskiej w dziedzinie języka, literatury, kultury, historii i sztuki za granicą „są niekwestionowane, a ich lista naprawdę długa i znana ogólnoświatowemu środowisku glottodydaktyków polonistów”, że „jego curriculum vitae to nieustające, różnorakie, wielokrotnie pionierskie i nowatorskie działania na rzecz popularyzacji języka polskiego i kultury polskiej w świecie, w tej dziedzinie zasługuje na miano człowieka-instytucji. We wszystkich swoich działaniach dał się poznać jako wielki entuzjasta sprawy”.
Kapituła Nagrody zdecydowała o przyznaniu dwóch Wyróżnień: Profesorowi Bogdanowi Piotrowskiemu z Uniwersytetu La Sabana w Bogocie (Kolumbia) oraz Katedrze Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego (Ukraina). Profesor Piotrowski ma w swoim dorobku liczne tłumaczenia literatury polskiej na język hiszpański. Jest także autorem książek na temat Szymborskiej, Kazimierza Eigera, Anne Kiper czy działalności kulturalnej Krystyny Chałupczańskiej i Felicji Bursztyn, jak i opracowań na temat Słowian i obecności polskiej nauki w Kolumbii. W 2006 r. założył Kolumbijsko-Polskie Centrum Kulturalne w Bogocie, w którym odbywają się wydarzenia promujące wiedzę o języku polskim oraz o historii i kulturze Polski. Natomiast działania naukowe i dydaktyczne Katedry Filologii Słowiańskiej w obszarze nauki języka polskiego, badań nad językiem polskim i literaturą polską stanowią bardzo ważny element wspierania promocji kultury polskiej na Podolu.
Wyróżnienie Specjalne Jego Magnificencji Rektora UW otrzymała Profesor Krystyna Kardyni-Pelikánová z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, wybitna przedstawicielka czeskiej polonistyki, ceniona badaczka związków literackich polsko-czeskich, autorka ponad 400 publikacji z zakresu komparatystyki, genologii porównawczej, problematyki przekładu oraz dziejów czeskiej polonistyki. Prace Profesor Krystyny Kardyni-Pelikánovej dotyczą przede wszystkim wzajemnych interakcji polskiej i czeskiej literatury, recepcji polskich twórców w Czechach oraz czeskich w Polsce, a także badań nad kulturą i literaturą polską w Czechach. Są one wybitnym przykładem promocji obu literatur w środowisku polskim i czeskim.
Tegoroczna gala wręczenia Nagrody i Wyróżnień Polonicum zbiegła się z uroczystością upamiętniającą Profesora Andrzeja Zieniewicza, wieloletniego dyrektora Centrum Polonicum, któremu Jego Magnificencja Rektor UW w uznaniu 50-letniej pracy naukowej i dydaktycznej nadał Medal Uniwersytetu Warszawskiego. Z powodu niespodziewanego odejścia Profesora Medal odebrała Jego Małżonka. Przygotowana przez współpracowników, uczniów i przyjaciół Profesora Zieniewicza – w zamyśle na Jego jubileusz – książka okazała się publikacją pro memoria. Jej promocja towarzyszyła upamiętnieniu Osoby Profesora.
Wydarzenia niniejsze odbyły się 20 listopada 2023 r. w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego. Nagrody i Medal wręczyli: Prorektor UW prof. dr hab. Sambor Grucza i Dziekan Wydziału Polonistyki prof. dr hab. Zbigniew Greń.