„Polonistyka międzykulturowa a sprawy współczesnego świata II”

Polonistyka międzykulturowa a sprawy współczesnego świata II

Pod takim tytułem Zespół Badań nad Językiem Polskim i Kulturą Polską w Azji Wschodniej i Południowej Centrum Polonicum zorganizował 20 maja 2023 roku konferencję. Udział w niej wzięli chińscy studenci, którzy po polsku odbywają studia drugiego stopnia na polskich uniwersytetach: Jagiellońskim, Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika, a także na Uniwersytecie Warszawskim.

Naukę polskiego zaczynali w Chinach: na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Xi`anie, Kantońskim Uniwersytecie Spraw Międzynarodowych, Uniwersytecie Syczuańskim w Chengdu, Syczuańskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Chengdu, Uniwersytecie Czangczuńskim, Uniwersytecie Północno-Wschodnim  w Shenyang, Harbińskim Uniwersytecie Pedagogicznym, Dalieńskim Uniwersytecie Języków Obcych, Tiencińskim Uniwersytecie Języków Obcych. Była to druga edycja tego rodzaju spotkań polsko-chińskich zapoczątkowanych w Centrum Polonicum rok temu.

Uczestnicy mieli okazję zaprezentować zakres swoich zainteresowań naukowych oraz umiejętności w posługiwaniu się polszczyzną. Tematykę wystąpień cechowała wielka różnorodność. Przedstawiono zarówno prace z dziedziny  językoznawstwa i literaturoznawstwa, jak i takie, które dotykały szeroko rozumianej kultury oraz aktualnych kwestii politycznych i gospodarczych, a nawet historycznych relacji między naszymi krajami.

Organizator konferencji: Centrum Polonicum UW, Zespół Badań nad Językiem Polskim i Kulturą Polską w Azji Wschodniej i Południowej.

Partner konferencji: Chinese Polish Cultural and Academic Exchange Center.

Do zobaczenia za rok!

Link: