Polonistyka międzykulturowa a sprawy współczesnego świata III

Kolejny, trzeci już raz Zespół Badań nad Językiem Polskim i Kulturą Polską w Azji Wschodniej i Południowej Centrum Polonicum zaprosił chińskich studentów, odbywających po polsku studia drugiego stopnia, na konferencję zatytułowaną „Polonistyka międzykulturowa a sprawy współczesnego świata III”.

Uczestnicy spotkania naukę polskiego zaczynali w Chinach: na Kantońskim Uniwersytecie Spraw Międzynarodowych, Uniwersytecie Syczuańskim w Chengdu, Syczuańskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Chengdu, Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Jilin, Uniwersytecie Czangczuńskim, Harbińskim Uniwersytecie Pedagogicznym, Dalieńskim Uniwersytecie Języków Obcych, Pekińskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych. Studia kontynuują w Polsce na uniwersytetach: Jagiellońskim, Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika, a także na Uniwersytecie Warszawskim.

Konferencja dała uczestnikom możliwość przedstawienia własnych zainteresowań naukowych, a także wykazania się umiejętnością w posługiwaniu się polszczyzną. Zaprezentowano zarówno prace z dziedziny  językoznawstwa i literaturoznawstwa, jak i takie, które dotykały szeroko rozumianej kultury oraz aktualnych kwestii politycznych i gospodarczych, a nawet historycznych relacji między naszymi krajami.

Na zakończenie organizatorzy zaprosili gości na pokaz filmu dokumentalnego „Pianoforte”.

Zespół Badań nad Językiem Polskim i Kulturą Polską w Azji Wschodniej i Południowej planuje kolejną edycję spotkania na wiosnę 2025 roku.

Organizator konferencji: Centrum Polonicum UW, Zespół Badań nad Językiem Polskim i Kulturą Polską w Azji Wschodniej i Południowej.

Strona WWW zespołu: https://polonicum.uw.edu.pl/zespoly-badan

Zespół Badań nad Językiem Polskim i Kulturą Polską w Azji Wschodniej i Południowej Zespół Badań nad Językiem Polskim i Kulturą Polską w Azji Wschodniej i Południowej