19.09.2017
Wizyta Gości z Uniwersytetu w Poczdamie

W naszym Centrum mieliśmy przyjemność gościć pracowników  Centrum Języków Obcych Uniwersytetu w Poczdamie – siostrzanej jednostki dydaktyczno-naukowej. Z radością stwierdziliśmy, że nasi Goście czują się w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich jak u siebie w domu, ponieważ…  (więcej…)

Nowe glottodydaktyczne seminarium magisterskie

Wraz z rokiem akademickim 2017/2018 rusza glottodydaktyczne seminarium magisterskie dra Piotra Kajaka.

Welcome Point Uniwersytet Warszawski
Uruchomiono stronę internetową Welcome Point – punktu informacyjnego dla zagranicznych studentów, którzy przyjeżdżają na UW. 15 września Welcome Point zostanie oficjalnie otwarty. Już teraz na stronie www.welcome.uw.edu.pl można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące studiowania na Uniwersytecie oraz pobytu w Warszawie.

10.07.2017
Podziękowanie Pani Doktor Barbarze Janowskiej-Wierzchoń

W piątek 9 czerwca br., na specjalnym zebraniu, podziękowaliśmy za wieloletnią pracę na rzecz Polonicum odchodzącej na emeryturę Pani Doktor Barbarze Janowskiej-Wierzchoń, wieloletniej i zasłużonej pracownicy Centrum.  Na uroczystości zgromadzili się nasi pracownicy oraz przyjaciele. (więcej…)

07.07.2017
The University of Warsaw’s Special Scholarship Program for students from the University of Delhi, University of Calcutta, Manipal University, Kyungpook National University and other Indian and Korean students

2016-2018
The University of Warsaw’s Special Scholarship Program
for students from the University of Delhi, University of Calcutta,
Manipal University, Kyungpook National University
and other Indian and Korean students (więcej…)

30.06.2017
Roczny Kurs Przygotowawczy

Do wszystkich osób zakwalifikowanych przez Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej w Warszawie na studia w ramach Rocznego Kursu Przygotowawczego w Centrum Polonicum Uniwersytetu Warszawskiego – rok akademicki 2017/2018:

Roczny Kurs Przygotowawczy w Centrum Polonicum UW rozpocznie się w poniedziałek, 2 października 2017 r. Inauguracja odbędzie się w jednej z sal Kampusu Ochota, przy ul. Żwirki i Wigury. Otrzymają Państwo, w terminie późniejszym, więcej szczegółów. Istotne jest, żeby przybyć na miejsce punktualnie dnia 2.10.2017 r.! Wszystko wskazuje na to, że otrzymają Państwo miejsce w domu studenta przy ul. Żwirki i Wigury, więc nie ma potrzeby, by Państwo odwiedzali siedzibę Centrum Polonicum. Wszelkie informacje, także na temat kalendarza zajęć, otrzymają Państwo na inauguracji. Czas od października 2017 do połowy czerwca 2018 r. spędzą Państwo na intensywnej nauce polszczyzny. To jest najważniejszy cel dla Państwa: jak najlepiej przygotować się do pierwszego roku studiów w roku 2018/19. Powodzenia!

24.04.2017
Wykład Pani Prof. Elwiry Grossman z University of Glasgow

12 kwietnia 2017 roku w Centrum Polonicum gościliśmy Panią Profesor Elwirę Grossman, inicjatorkę programu literatury porównawczej w School of Modern Languages and Cultures University of Glasgow, a także prowadzącą zajęcia w sekcji polonistycznej UofG.

Pani Profesor wygłosiła wykład pt. „Polonistyka interdyscyplinarna poza granicami kraju”, a następnie odbyło się seminarium poświęcone nauczaniu języka polskiego jako obcego w dobie globalizacji. Słuchaczami byli pracownicy, współpracownicy i doktoranci Centrum Polonicum. W swoim wykładzie Pani Profesor poruszyła problem polonistyki interdyscyplinarnej jako modelu alternatywnego wobec paradygmatu filologicznego. Zdała także relację z próby w prowadzenia polonistyki na orbitę światowej humanistyki i zainteresowania nią studentów poprzez to, co jest znane i rozumiane. W swoim wystąpieniu Pani Profesor prezentowała także odpowiedzi na pytania kluczowe wobec wyzwań i możliwości, jakie stwarza globalizacja: 1) jak wykorzystać tendencje globalizacyjne dla polonistyki?;
2) do jakiego stopnia przykłady polskiej literatury funkcjonują w obiegu badań komparatystycznych, których ambicją jest przedstawienie światowego przekroju „literatury dla całej planety”? (więcej…)

Letnie Kolegium Polsko-Austriackie

Szanowni Państwo,
również w tym roku chcielibyśmy zaprosić studentów z Polski zainteresowanych językiem niemieckim do udziału w Letnim Kolegium Polsko-Austriackim 08.-29.07.2017.
Planowane wyjazdy to dwa dni do Wiednia, jeden do Opola i Krakowa.
Bliższe informacje na stronie:
Rekrutacja kończy się 30.04 .
Studenci ze wszystkich kierunków są mile widziani ze znajomością języka niemieckiego na poziomie B2!
Pozdrawiamy / Schöne Grüße

Załącznik 1

Załącznik 2

25.02.2017
Jubileusz Pani Mgr Teresy Iglikowskiej

9 grudnia 2016 r. świętowaliśmy uroczysty jubileusz Pani Mgr Teresy Iglikowskiej, wieloletniej i bardzo zasłużonej pracownicy Centrum Polonicum, jednej z prekursorek polskiej glottodydaktyki. Szacowna Jubilatka skończyła dziewięćdziesiąt lat, a przez kilka dziesięcioleci była związana z naszym ośrodkiem, a tym samym z Uniwersytetem Warszawskim. (więcej…)

24.02.2017
Wakacyjny Kurs w Polonicum już za 5 miesięcy!

Serdecznie zapraszamy na Wakacyjny Kurs Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców, który w naszym Centrum odbędzie się już po raz sześćdziesiąty drugi. (więcej…)